Enter the Dragon (1973)

lee_dragon

Enter the Dragoni juures on lisaks võitluskunstidele palju filosoofiat ja alustada võiks vabalt tsitaatidega, mis läksid ajalukku:

Question: What are your thoughts when facing an opponent?
Bruce: There is no opponent.
Question: Why is that?
Bruce: Because the word ”l” does not exist.

A good fight should be like a small play…but played seriously. When the opponent expands, l contract. When he contracts, l expand. And when there is an opportunity… l do not hit…it hits all by itself (shows his fist).

Never take your eyes off your oponent, even when you bow.

Boards don’t hit back.

BruceLee1

Enter the Dragon, mis on esimene suurema Hollywoodi stuudio poolt tehtud kung fu film, tuli kinodesse kohe peale Bruce Lee (32) surma. Midagi Bruce`i kontolt ära võtmata võib siiski nentida, et surm müüb ja tegijast inimesest saab pingevabalt legendaarne. Kindlasti ei tulnud kahjuks surma segased asjaolud, mida pole, on konsensus juhtunu kohta tänaseni. Kõik sobivad elemendid huvi tekitamiseks. Minu arust võiks vaielda, kas see oli parim Lee film, kuid kung fu või üldisemalt võitluskunstide filmide populaarsuse tõstis ta kindlasti täiesti uuele tasemele. Pannes ühtlasi aluse ka Bruce Lee kui kultuuriikooni sünnile. Laskumata hetkel kõigesse sellesse, mida Lee tegi paremini kui teised (nimekiri tuleks pikk), asume parem filmi enda kallale. Mälestused omal ajal mitmeid kordi nähtust on tänaseks saanud uue prisma ja võitluskunstid, mis suht primaarne sellise filmi juures, ei olnud enam nii atraktiivsed. Nii mõnigi kord oli tunne, et oleks saanud tehniliselt kõrgemat võitluskoreograafiat näidata, seda eriti rünnakute ja ründajate osas. Ma saan aru, et Lee kiirus oli tolleaegse 24 kaadrit sekundis filmitehnika jaoks liiga suur ja aegajalt kasutati selguse mõttes 32 sekundit, aga vaevalt, et asi ainult selle taha jäi. Filmitehniliselt on muidugi vaja lähtuda vaatajast ja seetõttu pole tingimata mõistlik näidata reaalsemaid tehnikaid, millest keegi eriti midagi aru ei saa. Lihtsalt jalaga nobedalt pähe lüüa on täpselt paras keskmise vaataja jaoks.

bruce_sticks

Lee üleolek oma opponentidest on arusaadav. Samas, et teiste tase nii madal on, siis mida see meile näitab? Mitte just kuigi palju, aga näidata oleks olnud rohkem. Võibolla pidi see taseme tõstmine tulema järgmistes filmides, aga seda ei saa me enam kunagi teada. Filmis osales suur hulk tolle aja ja tuleviku tegijaid, muuhulgas said ketsijälje seljale Jackie Chan ja Sammo Hung, nende karjäärid tõusid uutele kõrgustele hiljem. Kõigest räägitust hoolimata võib filmi nimetada kõigi aegade võitluskunstide spektaakliks, kus igat relva v tehnikat sai kasutada ja opponentide hulk polnud kunagi liiga suur. Ei tahaks öelda, et filmi sisu väga originaalne oleks, selline kerge Bondi maik on ka kindlasti küljes, aga ju see oligi omamoodi eesmärk, et filmi paremini Lääne maailmale müüa. Tõsistest apsakatest, mis on samas lihtsalt naljakad, võiks mainida ühte. Nimelt näidatakse kindluse sees rahvast täis vangikongides seismas vanu, väsinud ja tõenäoliselt näljaseid musta riietatud mehi. Filmi lõpus, kui nad kongist välja lastakse, saavad neist noored ja kergejalgsed energiat täis kungfuistid, kes lammutavad valgesse riietatud pahade peal nagu jaksavad. Kes ütles, et kõik peab reaalne olema? Üldiselt selge ju, et kui Lee on kaadris, siis ülejäänud vennad on kaadritäide. Kohe ei tahaks uuesti vaadata, aga ehk aastate jooksul tuleb taaskord isu. Seniks, aga on sobivad vaatamiseks Lee varasemad filmid.

Bstrength

WIKI

IMDB

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommentaare veel pole.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

  • Ip Man movie poster

    Bruce Lee the Legend