Suits (2009)

Suits

Eesti uus õudusfilm Jan-Erik Nõgistolt. Tõsi ka? Ilmumisaega (märts 2009) vaadates kindlasti. Meil on siiski tegemist puhtakujulise lühikese õuduskomöödiaga, kus filmi formaat on “hunt lambanahas” ja Jan Uuspõld dr. Suitsuna omakorda “lammas hundinahas”. Ei no tõsiselt ikka. Kui keegi Eesti publikust Jan Uuspõldu ekraanil keha lahti lõikamas nähes oma püksid täis teeb, siis on ikka viimane aeg psühhiaatri juures aeg kinni panna. Las uurib, mis kahe kõrva vahel viga on ja äkki on abiks ajust osa eemaldamine. Mees on pesuehtne Isand Huumur ise ja ükski metallist objekt ei tee teda õudsaks (vahest maski kasutamine aitaks?). Ma arvan, et kurjamina ohutu valik – see vabalt võibki olla kõige sobivam lahendus antud juhul. Olgu teadlik või mitte. Puhtakujulise “saen käe otsast, et kollast näppu auditooriumile näidata” shokeerijaga ei saaks film kuidagi oma eesmärki saavutada – eesmärgi võite siinkohal ise välja mõelda. Vaja on publikut vahepeal rahustada, õhk välja lasta ning huumor sobib selleks loomulikult hästi. Ideaalis on selline formaat nagu yin ja jang, kus üks täiendab teist ja ei lase pingel harmooniast lahkuda. Traileri leiab Kuukulguri lehelt Filmide alt.

lõikus

Vaatame nüüd kogu projekti vahelduseks teise pilguga ning selleks on filmi atmosfääri loomine (ruumid, dekoratsioonid, eriefektid, muusika jms) ja näitlemine. Kui esimese kohta võin öelda kiidusõnu va päevavalguses Vanalinnas raudkangiga noort tüdrukut taga ajada polnud üldse filmi vaja, siis pimedates ruumides ja opilaua taga toimetamine jällegi olid väga normaalselt väljakukkunud (sõltub küll sellest, palju raha kasutada anti). Samas näitlemine teiselt poolt, oli nagu Eesti filmides ikka, harva kui midagi õnnestub. Miks? Sest Eestis endiselt napib filminäitlejaid, enamuse taust on teater või puudub taust üldse. Ja teatri ning filmi erinevusest pole mõned kunagi kuulnudki. Amatööridega saab filmilavastaja tihti kergemini hakkama, kuid see sõltub juba lavastajast ning väiksemate projektide puhul ka laiemalt kogu meeskonnast. Antud juhul oli ainuke talutav esineja Jan Uuspõld, ehkki selline telekooli maik ronis man ka tema puhul. Samas ülejäänutel on veel tubli tee minna, kui tahavad õuduskomöödias tõsiselt võetava rolli kunagi sooritada. Kordan siinkohal ennast, aga vajab rõhutamist, et näiline mitte hakkamasaamine, on tõenäoliselt ikkagi lavastamise ning monteerimise probleem, kuid samas ma ei tea ülejäänud näitlejate tausta, et oluliselt kaugemale oma ütlemisega minna. Ah, et kas ma ei uuri Eesti noorte näitlejate tausta? No muidugi mitte, see on kõigest lühifilm, vaatame ikka, mis saab edasi.

Filmilõbu

Nagu te ülevalpool võite näha on Kuukulguri ja Utopia meeskonnal endal tore oma tööd teha. Minul oli ka tore, naersin paar korda laginal ning mõtlesin sealjuures, et kui keegi tahab suitsetamise maha jätta, siis võiks selle lühifilmi vaatamine täiesti abiks olla. Kuid nagu ikka sedasorti asjadega, peab kahjuks inimene juba olema astumas sellele teele, ise. No pole midagi, tihti ei tea inimesed ise ka, miks nad ühes või teises suunas astuvad, ka pime võib pimedat aidata.

Ahjaa. Igatsugu väiteid on võrku paisatud, kuid minu arvates pole tegemist mingisuguse Eesti “Saega”, vaid film meenutab pigem “Dr. Giggles” ja “Hellraiser” tüüpi iidsemaid maailmu, kus hullu mehe kaudu heidetakse läbilõikav pilk liha, valu, naudingu, hullumeelsuse ja ignorantsuse tagajärgede pimedasse labürinti, mille lõpust ei paista tingimata valgust, kuid nalja saab toobiga. Sobib mulle, aga igaüks otsustagu ise – film on Kuukulguri lehel korraliku kvaliteediga üleval:

Kuukulgur ja Suits

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommentaare veel pole.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

  • Ip Man movie poster

    Bruce Lee the Legend