Nädal lauamängudes

Viimasel nädalal sai õnneks keeratud suund pikemat aega varjus olnud mängudele – Maharaja, Medici, Ra ja Blue Moon City. Mängisid Urmas K, Veiko, Lauri, Urmas S, Peter, Allan, Jaan ja mina.

Tähelepanelik lugeja paneb tähele, et 3 antud mängudest on tehtud Reiner Knizia poolt. Lisaks kuuluvad Medici ja Ra nn Knizia oksjonitriloogiasse, mis sisaldab veel Modern Art nimelist kunstiga sahkerdamise mängu. Kõik sellised kenad tunniajased kaasakiskuvad seltskonna mängud. Kuigi kõigil neil mängudel on raske otseselt välja tuua midagi, mille peale saaks üles ehitada võitva strateegia, on kindel see, et puhta õnne peale mäng ei käi. Konkreetse mängu dünaamikale reageerides tuleb jooksvalt strateegiat taasluua. Mingis mõttes on tegemist intuitiivmängudega, kus küll arvutada tuleb, aga reaalselt on see lihtsalt jooksvalt ressursside kogunemise jälgimine ning numbrilise väärtuse omistamine kohvipaksu ja seebivahu abiga. Sel nädalal oli minu tõmbenumbriks Medici, mille võitmine pidevalt, järjest – ühe inimese poolt, on ülimalt ebatõenäoline. Ometi aga nii läks, et õnnestus 3 korda võit koju tuua. Eks osade mängudega on nii, et nad sobivad teatud natuurile paremini, kui teistele. Näiteks Ra kuulub nende mängude hulka, mida ma väga hea meelega mängin, aga ülimalt harva suudan võita. Samas Laurile sobis Ra pikka aega nagu valatult. Üks on igal juhul kindel, oksjonimänge on suures seltskonnas väga lõbus mängida.

Blue Moon City on vähe teist tüüpi mäng, mille sisu on teiste mängijate tegemistest osa saada ehk pidevalt osaleda laual olevate ressursside (kristallid, lohenahad, kaardid) jaotamises. Igasugune ökonoomia eesmärgile jõudmisel on suureks abiks, kuid kuna tegemist on kaardikäe haldamisega, siis tuleb ette ka sunnitud ringi minemisega, sest alati ei saa kõike teha, mida süda lustib. Seda mängu ma ise kolmekesi mängimiseks väga ei soovitaks, kuid neljakesi on väga normaalne. Kuulub ka nende mängude hulka, mida on aja jooksul väga palju mängitud, aga ei ütleks, et oskus sellepärast kuidagi lihvitum oleks. Kuivõrd on tegemist strateegiamänguga, jääb igaühe enda otsustada. Ma julgeks öelda, et sõltuvus teiste mängijate tegemistest on nii suur, et teha saab pidevaid lühiajalisi otsuseid ehk tegemist on pigem taktikamänguga. Tore on ta ikka ja vahest tuleb võit ka koju nagu juhtus Jaanipäeval.

Maharaja on taaskord minu kogus ja repertuaaris mäng, mida ma justkui väga tahan mängida, aga see põhiline, et mängida seda hästi ning võita, mitte kuidagi ei õnnestu. Nagu kerge sado-maso, mängida tahan, aga iga kord tuleb tulemuses pettuda. Viimased paar korda eelmisel nädalal (üle väga pika aja sai nüüd seda mängitud küll) tuli nentida, et mida iganes ma ei tee, teevad teised seda paremini. No ilmselgelt on mul siin tonnide kaupa arenguruumi. Ja ega ma väsi ka üritamast. Tehnilise külje pealt võin välja tuua ühe sellise olulise detaili, millega ma siis pidevalt kõrbesin. Suutsin igas mängus ennast ettevalmistada edukaks skoorimiseks mõnes linnas, kuhu Maharaja lkunagi kohale ei jõudnudki. Et ettevalmistus maksab nii raha, kui ka aega (samal ajal jääb kusagil mujal midagi tegemata), siis on selge, et selliselt on praktiliselt võimatu võita. Mind lihtsalt mängiti selles osas üle ja mõned mehed skoorisid omale sobivalt mõnes linnas 2 korda. Midagi pole öelda, paneb tõsiselt mõtlema, miks mõned asjad õnnestuvad paremini kui teised, kuid mõnel ei paista olevat üldse vahet, kõik õnnestub ühtlaselt hästi. Aga jah, oli tore taasavastada 4 kobedat strateegiamängu, mis mõnda aega vaid tolmukorjamisrolli täitsid. Tundub, et kõigile osalistele ka meeldis.

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommentaare veel pole.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

  • Ip Man movie poster

    Bruce Lee the Legend